Tipy a triky k sprÁvnemu pouŽitiu snehovÝch reŤazÍ pewag

snehove retaze pewag

Prekontrolujte, či u vášho vozidla nie sú obmedzenia alebo odporúčania o používaní snehových reťazí. (Informácie nájdete v manuáli k vozidlu, odborný servis)

Zoznámte sa včas s vašimi snehovými reťazami. Prečítajte si pozorne návod na použitie a naučte sa skúšobnou montážou, tzv. na sucho, s danými reťazami zaobchádzať.

Nasadzujte snehové reťaze včas na zasneženej vozovke, na ľade, alebo pri povinnom použití snehových reťazí predpísanou značkou - platí tiež pre vozidlá s pohonom všetkých kolies - aby ste nezablokovali cestu a neprekážali ostatným a neohrozovali sami seba.

Reťaze sa nasadzujú na hnaciu nápravu (pozri manuál vozidla). U vozidiel 4x4 sa odporúča dbať na pokyny výrobcu vozidla.

Po približne 50 metroch jazdy prekontrolujte správne napnutie a správne nasadenie reťaze (symetrické na pneumatike). Ak je treba, reťaze dopnite, prípadne upravte nasadenie.

Dopnite reťaze v prípade, keď začnú tĺcť do podbehu. Dbajte pri tom na to, že moc napnuté reťaze môžu poškodiť pneumatiku, pretáčajúce kolesá zvyšujú oder reťaze.

Jazdné vlastnosti vozidla sa zmenia použitím snehových reťazí (zvlášť na meniacom sa povrchu)! Nejazdite preto rýchlejšie než 50 km/h - pri holej vozovke podstatne pomalšie!

Demontujte reťaze akonáhle sa podmienky na vozovke zlepšia - zamedzíte tým zbytočnému oderu.

Preverujte pravidelne stav oderu reťaze. Obracaním reťazí si môžete zdvojnásobiť životnosť a tým docieliť zvýšenie hospodárnosti. Reťaze, ktoré majú ojazdené viac ako polovicu prierezu článku, nie sú bezpečné na používanie.

Pre vozidlá s vysokými nárokmi (autobusy, dodávkové automobily...) odporúčame použitie zosilnených snehových reťazí (UZ-S, A-S, A-SV).

Na stanovenie správneho rozmeru reťaze sa orientujeme podľa štandardných rozmerov pneumatík, ktoré sú udané výrobcami podľa ETRTO (organizácie európskych výrobcov pneumatík a diskov) predpisov. Na zaručenie správneho usadenia reťaze na pneumatiku musia byť pneumatiky nasadené na správnych diskoch (dbajte na predpisy výrobcu) a nahustené na predpísaný tlak; rozdielne veľkosti diskov môžu ovplyvniť usadenie reťazí. Silne ojazdené, alebo protektorované pneumatiky môžu negatívne ovplyvniť usadenie snehových reťazí na pneumatike.
Upozornenie: bezpodmienečne dodržujte priložený návod na použitie tak ako aj varovanie pred nesprávnym použitím!

 1. Správne nasadenie reťazí

  Smernice pre nasadenie snehových reťazí pre užitkové vozidlá

  Pri jazde do kopca, a predovšetkým potom pri jazde z kopca, montujte reťaze tiež na riadenú nápravu, dosiahnete tak optimálnu ovládateľnosť.

  Obojstranné použitie ED reťazí

  Pre optimálne využitie

  K optimálnemu využitiu oderového objemu snehových a terénnych reťazí je dôležité reťaze včas obrátiť. Snehové reťaze v prevedení "ED" majú pre zvýšenie oderového objemu navarené čapy.

  Pri obrátení "ED" snehových reťazí je nutné dodržať nasledujúce body:
  Reťaze musia byť nasadené tak, aby "ED" články boli uprostred pneumatiky (behúňa). Docielite toho pomocou predĺženia alebo skrátenie bočných reťazí. Reťaze môžu byť používané do opotrebenia približne 60% objemu navarených čapov. Určenie opotrebovania článku by sa malo uskutočniť na "ED" článkoch ležiacich na kraji behúňa.
  Pri dosiahnutí opotrebenia odporúčame zameniť reťaze medzi ľavým a pravým kolesom, dosiahneme tak rovnomerného opotrebovania všetkých článkov. Reťaze môžu byť používané do 40% opotrebovania reťazového článku, potom je potrebné reťaze otočiť "naruby". A ďalej opotrebovať článok na 40% jeho prierezu z jednej strany. Obracaním zvýšite životnosť snehovej reťaze na dvojnásobok.

Možnosti nastavenia

Docielenie vyššej životnosti reťaze

 - pewag uniradial, uniradial SED
- pewag universal, universal ED
- pewag unimove TT
- pewag forstgrip
- pewag forstgrip pre
- pewag forstgrip cross

Na vysokú životnosť snehovej reťaze má vplyv optimálne prispôsobenie reťaze pneumatike. Prispôsobenie reťaze pneumatike umožňuje skrátenie strmeňov bočných reťazí. Počet  strmeňov závisí od typu a veľkosti reťaze. Pri uzatváraní strmeňov je nutné dbať na ich dostatočné utiahnutie. Odporúčame meniť reťaze medzi ľavým a pravým kolesom pre docielenie ich pravidelného opotrebovania.

Skracovanie bočných reťazí
Reťaz sa skráti pravidelne pomocou strmeňov bočnej reťaze (viď. šípka). U každého
strmeňa by mal byť vyvesený rovnaký počet článkov.
Upozornenie: pri asymetrickom skrátení môže dôjsť k zosunutiu reťaze!